PCR Supplies
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ AmpliTaq Gold™ 360 Master Mix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
AmpliTaq Gold 360 PCR Master Mix contains everything required for successful PCR amplification in one convenient package–all components are premixed and premeasured.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temp or Wet Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Cloning,Hot-start PCR |
| Exonuclease Activity | 5' - 3' |
| Polymerase | AmpliTaq Gold 360 DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Starting Material | DNA |
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq High Fidelity DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq High Fidelity is designed for convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by one-step RT-PCR.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum Taq High Fidelity |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ VetMAX™-Plus qPCR Master Mix
For use with VetMAX™ Reagents and VetMAX™ Controls.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ dNTP Mix (10 mM ea)
Invitrogen 10 mM dNTP Mix includes four nucleotides (dATP, dCTP, dGTP, dTTP) in 0.6 mM Tris-HCl. Each nucleotide is at a concentration of 10 mM and this mix is suitable for use in a wide variety of molecular processes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Unlabeled |
| Concentration | 10 mM |
| For Use With (Application) | Standard PCR,RT-PCR,Real Time PCR (qPCR) |
Thermo Scientific™ MgCl2 (magnesium chloride) (25 mM)
Thermo Scientific PCR reagents meet high quality standards to generate accurate results from even the most challenging molecular biology applications.
Applied Biosystems™ SYBR™ Select Master Mix
Cost-effective solution for real-time PCR applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Content And Storage | The 2x mix contains SYBR™ GreenER™ dye, AmpliTaq™ DNA Polymerase UP, dNTPs with dUTP/dTTP blend, heat-labile UDG, ROX passive reference dye and optimized buffer components. Contains 1 X 1 mL tube, sufficient for 100, 20 μL reactions (10 μL Master Mix per reaction). Store at 2–8°C. Guaranteed minimum shelf life is 60 days (exact expiry date printed on product and CofA). See user guide for primer concentration recommendations for the StepOne and StepOnePlus systems. |
| Purity or Quality Grade | UP (Ultra Pure) |
| Form | Liquid |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| PCR Method | qPCR |
| Detection Method | SYBR |
| Polymerase | AmpliTaq DNA Polymerase |
| Format | Vial |
| Product Type | Real Time PCR SYBR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Label or Dye | SYBR GreenER |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Sufficient For | 100 Reactions of 20 μL |
| Product Line | SYBR |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Universal Master Mix II, with UNG
TaqMan Universal Master Mix II is a convenient mix of components (except primers, probes, template, and water) necessary to perform a real-time polymerase chain reaction (PCR).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C in the dark. Guaranteed minimum shelf life is 60 days (exact expiry date printed on product and CofA). |
| Fidelity (vs. Taq) | 2 X |
| Purity or Quality Grade | UP (Ultra Pure) |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression,Genotyping,miRNA analysis |
| PCR Method | qPCR |
| Detection Method | Primer-probe |
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
| Product Type | Universal Master Mix II |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7300 System, 7500 System, 7900HT System,Applied Biosystems StepOnePlus™ Fast Real-Time PCR System, StepOne™, Standard Mode, StepOnePlus™, Standard Mode, ViiA™ 7 System |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Standard |
| Product Line | TaqMan |
Applied Biosystems™ TaqMan™ SARS-CoV-2, Flu A/B, RSV RT-PCR Assay Kit
Detect RNA from multiple respiratory viruses simultaneously with the TaqMan SARS-CoV-2, FluA/B, RSV RT-PCR Assay Kit, a highly accurate, real-time PCR multiplex assay that allows you to expand your respiratory sample analysis menu while maintaining low operational costs.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ TrueMark™ PGx Comprehensive Plasmid Controls
TrueMark PGx Comprehensive Plasmid Controls contains three linearized multi-target plasmid pools with human genome target sequences commonly used for pharmacogenomic research testing.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ Absolute Q™ 1-step RT-dPCR Master Mix (4X)
Applied Biosystems Absolute Q 1-step RT-dPCR Master Mix (4X) is optimized for use with the QuantStudio Absolute Q Digital PCR System in a simple workflow with minimal processing steps.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SuperScript™ III Reverse Transcriptase
Invitrogen SuperScript III Reverse Transcriptase is a genetically engineered MMLV reverse transcriptase (RT) created by the introduction of several mutations for reduced RNase H activity, increased half-life, and improved thermal stability.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 12.3 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 30 to 50 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ SYBR™ Select Master Mix for CFX
A cost-effective solution for real-time PCR applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | UP (Ultra Pure) |
| Form | Liquid |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| PCR Method | qPCR |
| Detection Method | SYBR |
| Polymerase | AmpliTaq DNA Polymerase |
| Format | Vial |
| Product Type | Real Time PCR SYBR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | AB 7900HT, Standard Mode, AB StepOne™, Fast Mode, AB 7500, Standard Mode, AB 7500, Fast Mode, Bio-Rad CFX96 Touch™, AB StepOnePlus™, Fast Mode, AB 7900HT, Fast Mode, AB StepOne™, Standard Mode, Bio-Rad CFX Connect™, AB 7900 HT 384-Well System, Bio-Rad CFX384 Touch™, AB StepOnePlus™, Standard Mode |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Label or Dye | SYBR GreenER |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Product Line | SYBR |
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ cDNA Synthesis Kit
The SuperScript VILO cDNA Synthesis Kit is designed to generate first strand cDNA for two-step RT-qPCR applications. The kit is supplied in a two-tube format with the VILO reaction mix and an enzyme blend in separate tubes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ Platinum™ GenoType Tsp DNA Polymerase
Platinum GenoType Tsp DNA Polymerase is designed and qualified specifically for amplification of dinucleotide repeat markers in PCR-based genotyping applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Tsp Genotyping Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Size (Final Product) | 500 bp or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ IV CellsDirect™ cDNA Synthesis Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SuperScript IV CellsDirect cDNA Synthesis Kit is optimized for the synthesis of first-strand cDNA directly from a mammalian cell lysate without first isolating RNA. Cell lysis and reverse transcription are performed in the same tube, and the resulting first-strand cDNA is ready to use in PCR and qPCR.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | Cells |
| For Use With (Application) | RT-PCR,Real Time PCR (qPCR) |